Сьогодні незрівняній Ліні Костенко виповнилося вісімдесят років. Справа і в тому, що вона поетеса-боєць і ніколи не йшла на жодні компроміси. Вона не написала жодного гівняного рядка про Леніна і партію. Справа і в тому, що її років п`янадцять не друкували і вона писала в стіл. Справа і в тому, що вона анти попса, яка не займається просуванням своїх творів. Вони це роблять самі за себе. Справа і в тому, що вона, вибачайте за пафос, відчуває кревний зв’язок з цим народом і регулярно їздить у експедиції у Чорнобильську зону, де вивчає, як це не дивно, народні звичаї. Бо і там живе народ. Вона відкрила там жінку, яка після катастрофи раптом почала писати вірші і піше їх не на папері, а озвучує зразу, наче їй всевишня сила їх диктує.
Отож, справа в усьому цьому. Але це все міг робити більш або менш талановитий літератор. Найголовніше: Ліна Костенко написала таааакі вірші, яких не писав ніхто і ніколи!!! Навіть не вірші, а романи у віршах – „Маруся Чурай” і „Берестечко”. Це та поезія, яку неможливо аналізувати. Бо будь-яке слово про неї перетворюється на фальш. Ці вірші можна тільки читати і ними захоплюватися.
Ми маємо бути щасливі, що живемо в її епоху. А кожного, хто хоч на мить зустрічався з нею, колись дослідники розірвуть на шматки. Бо сьогоднішня епоха це не Януковичі, Ющенки, Кравчуки і, прости Господи, Азарови. Сьогоднішня епоха – це Ліна Костенко.
Нашвидкуруч погортав „Марусю Чурай” і зразу купу перлів знайшов. Які блискучі характеристики! Які метафоричні думки! Точний вислів: скаже – як зав`яже.
***
Ото за те й судити мене треба. Всі кари світу будуть замалі. Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі.
***
Він не якийсь. Він сам собі Вишняк. У нього скроні в срібній папороші. Буває так, що слава на дурняк, а в нього слава за великі гроші.
Як він уміє красно говорить! Які у нього займища і луки! Вся Україна полум'ям горить, він і на цьому теж нагріє руки.
***
Чужа душа – то, кажуть, темний ліс. А я скажу: не кожна, ой не кожна! Чужа душа – то тихе море сліз. Плювати в неї – гріх тяжкий, не можна.
***
Від того кидавсь берега до того. Любив достаток і любив пісні. Це як, скажімо, вірувати в Бога і продавати душу сатані.
***
Ну, є ж про зраду там які статті? Не всяка ж кара має буть незбожна. Що ж це виходить? Зрадити в житті державу – злочин, а людину – можна?!
***
Отож скажу відкрито і вселюдно. Буває всяко, доля – не черінь. Любов – це, люди, діло неосудне. По всі віки. Во вік віків. Амінь.
***
Нестерпний біль пекучого прозріння! Яка мене обплутала мана? Чи він мені, чи я йому – нерівня. Нерівня душ – це гірше, ніж майна!
***
Але ж, мабуть, ми правди не зурочим, що світ вже так замішаний на злі, що як платити злочином за злочин, то як же й жити, люди, на землі?
***
Вона й мені казала: – Як не буде, не скигли, доню, то великий брид. Здушили сльози – не виходь на люди. Болить душа – не виявляй на вид.
***
– Ох, не рівняй! Роти в людей, як верші, Ти кажеш – батько, а життя біжить. Наш батько – з тих, що умирали перші. А Гриць Бобренко – з тих, що хочуть жить.
|